Haziran 24, 2020

Fitch Ratings Küresel Kamu BorcunuN Arttığını Rapor Etti

ile ppmol

Uluslararası bir kredi derecelendirme kuruluşu olan Fitch Ratings, küresel piyasalar hakkında eleştirel bir uyarıda bulundu. Ajansın analistleri tarafından hazırlanan Küresel Kamu Borçları raporuna göre, dünya genelinde toplam kamu borcu 2018 itibarıyla 2007 yılına kıyasla iki katına çıktı. Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, küresel kamu borcunun hızla arttığını ve tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Raporda, gelişmiş ülkelerin toplam borç yüklerinin 2012 yılından bu yana 50 trilyon dolar civarında olduğu belirtiliyor.

Fitch Ratings Küresel Ülke Kredi Notları Bölümü Başkanı James McCormack, kamu borç seviyelerinin çok yüksek seviyede olduğunu ve pek çok ülkenin küresel faiz oranlarının yeniden yukarı çıkmaya başladığı bir ortamda mali sıkılaştırmaya hazırlanmak için yetersiz bıraktığını söyledi.

Abd’de kamu borcunun 2012 yılında 15,2 trilyon dolardan 21,9 trilyon dolara yükseldiğini söyledi. Kredi derecelendirme kuruluşu, devletlerin büyük miktarda borç miktarına ulaştığını belirterek, toplam borç yükücülerinin GSYİH’ nın seviyesine ulaşımına yardımcı olduğunu da

ABD’nin borcu Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere’den 10 kat daha yüksek.”

Raporda ABD’nin kamu borcunun büyüklüğüne dikkat çekerken, gelişmekte olan ülkelerin ekonomileri borçlarının 2012 yılından bu yana 50 kat arttığını belirtti. Kamu borcunun söz konusu dönemden bu yana 10 trilyon dolardan 15 trilyon dolara yükseldiği bildiriliyor.

Aynı dönemde gelişmekte olan ülkelerin Afrika ve Orta Doğu bölgesindeki borçlarının 4, Sahra altı Afrika borçlarının ise 11 ülkenin ABD AAA seviyesindeki kredi notunun arttığı bildirilirken, toplam küresel kamu borcu @’ olan ülkelerin toplam borç için itibar sahibi olduğu vurgulandı.