Haziran 24, 2020

Alibaba Bulut Bilişimi Ana İş Yapmayı Hedefliyor!

ile ppmol

Daniel Zhang, Çinli teknoloji devinin CEO’su, Alibaba’nın bulut bilgi işlem kolunun şirketin ana işi olacağını ve gelecekte her işin bulut tarafından destekleneceğini söyledi. “Yeni bir dijital çağda bulut altyapısı oluşturmak ve tüm işletmeleri desteklemekten son derece mutluyuz.” Zhang dedi ki. “Ben bulut bilgi işlem Alibaba ana iş olacağını düşünüyorum,” diye devam etti. Ancak bu noktada, Zhang’ın açıklaması en son kazanç raporunun yayınlanmasından önce geldi ve en son finansal rakamlarla ilgili değildi.

Bu arada, Alibaba’nın bulut bilgi işlem iş ulaştı 5.67 milyar Çin yuan ($820 milyon) üç aylık dönemde 30 Eylül sona erdi, yüzde 90 yıllık artış.

Ancak bulut işletmesi şirketin toplam gelirinin yüzde 7’sini oluşturdu ve bu rakam geçen yıl yüzde 5’te kaldı. Zhang’ın; “Bulut bilişimin Alibaba’nın ana işi olacağı” öngörüsü, CEO’nun Çinli teknoloji devinin buluta ne kadar ağırlık verdiğini açıkça belirttiği bu sonuçların yayınlanmasından önce geldi.

Zhang’ın bulut planlarında büyüme tahminlerinin ya da zorlu gelir hedeflerinin eksikliği, aynı zamanda küresel rakiplerinden bahsetmiyorum bile, göz ardı edilmedi.

Ancak haber, bulut işinin Amazon ve Microsoft gibi köklü devlerin hakimiyetinde olduğu gerçeğini hatırlattı. Ancak Alibaba, bulut bilişimde IBM’i geçerek bu alanda çok iddialı olduğunun sinyallerini vermişti. Buna ek olarak, son zamanlarda gündemde büyük yankı uyandırmıştı. Ayrıca, Amazon’un burada güçlü bir varlığı olduğu biliniyordu.

Çin dışındaki yeni bölgelere genişleyen Alibaba, genişleme planını başta Asya ve Avrupa ülkeleri olmak üzere genel merkeziyle sürdürüyor.

Martin Garner, CCS Insight kıdemli başkan yardımcısı, şöyle dedi: “Seni hayal kırıklığına uğratmayacağım.” Alibaba bulut hizmetleri oluşturmak için muazzam yatırım yapıyor. Amazon, Microsoft ve Google’ı yakalayan Alibaba, dünyanın en büyük ölçekli bulut oyuncularından biri haline geldi” yorumunu yaptı.

Ayrıca, Alibaba’nın dünya çapında ayak izini genişlettiğini, bulut hizmeti portföyünü olağanüstü bir hızda yenilediğini ve hatta son zamanlarda Nesnelerin İnterneti’ne giriş yaptığını söyledi. Garner, Amazon Web Services’In son çeyrekte 6,68 milyar dolara ulaştığını belirterek, Alibaba’nın bulut kolunun henüz kârlılık modunda olmadığını kaydetti.