Haziran 21, 2020

TMO Ocak 2020’de ton başına mısır fiyatının 1250 TL olacağını duyurdu

ile ppmol

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), üreticiden satın alınan mısırın iç piyasa fiyatına ilişkin tespitlerin tamamlanmak üzere olduğunu bildirdi. Buna göre, Ocak 2020 itibarıyla iç piyasada ton başına mısır ın 1250 liraya satışa sunulacayacağı sanılıyor.

TMO’dan yapılan yazılı açıklamada, 2019’un mısır üretimi açısından çok verimli olduğu belirtildi. Bilindiği gibi gıda ve hayvancılık sektöründe büyük önem taşıyan mısır üretiminin bolluğu, bununla ilişkili diğer sektörleri de olumlu etkilemektedir.

TMO; Mısır’ın ürün durumu, verimlilik, kalite, maliyet ve piyasadaki diğer konular müdahale politikaları dikkate alınmaktadır.

Ofisten yapılan açıklamada, 9 Ağustos’tan önce hasat edilişe başlanan mısırın bu tarihten önce ton başına 1150 lira olarak belirlendiği hatırlatılan açıklamada, alımlarda sorunsuz bir şekilde devam edildiği hatırlatıldı. Ancak TMO’nun ona yönelik tüm ürünleri alacak kadar güçlü olduğu vurgulandı.

Mısır hasadı ve pazar ürün arzının halen devam ettiği belirtilen açıklamada, yerli mısırın ithal mısırdan daha fazla tercih ettiği belirtildi. Ancak raporda, mısır tüketicilerinin pazardan ihtiyaç duydukları miktarı karşılayacak kadar iyi durumda oldukları belirtiliyor.

2019 için 6 milyon ton mısır üretimi bekleyen TMO, 7,5-8 milyon ton luk tüketim öngördü.

Şu anda arz fazlası olmadığına işaret eden TMO, hasat dönemi sona ererken henüz pazardan ihtiyaçlarını karşılamamış sektörel kullanıcılar için dengeli bir pazar oluşturulmasının önemli olduğunu belirtti.

Bu nedenle ham maddesi mısır olan sektörlerin asılsız haberleri dinlememesi ve Ocak ayında uygulanması planlanan ton başına 1250 TL’lik fiyatın önceden dikkate alınması gerektiği duyuruldu. Ancak hasat döneminde ihtiyaç duyulan mısır miktarını karşılamak daha uygun olacaktır.