Haziran 21, 2020

ABD Yaptırımları Volvo İran’dan Çekilme Kararı Aldı

ile ppmol

Otomotiv sektörü, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ve ülkenin zayıf ekonomisinden kötü etkilenmeye devam ediyor. İsveçli otomotiv devi Volvo, İran’ın bankacılık sisteminin ABD yaptırımları yüzünden çalışamaz hale geldiğini söyledi. Bu nedenle şirket, İran’daki faaliyetlerini durdurduğunu açıkladı.

Daha önce, Peugeot, Renault ve Mercedes İran’ın faaliyetini bıraktığını ve aynı nedenleri sunduğunu duyurmuştu.

ABD’nin İran’a uyguladığı yaptırımlar bankacılık sektöründeki sorunları çözümsüz hale getirdi ve ekonominin zayıflamasına neden oldu. İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, yaptırımlara rağmen petrokimya projelerinin uygulanacağını söyledi. Bu şekilde petrol üretmeye ve ihraç etmeye devam edeceklerini söyledi.

Ayrıca İran-Irak Ticaret Odası Başkanı Yahya Isaac, doların iki ülke arasındaki ticari işlemlerde kaldırıldığını söyledi. Bakan, ticari işlemlerin çoğunun avro, riyal ve Irak dinarı yoluyla yapıla Bakan, İran ekonomisinin başlıca önceliğinin bankacılık sorunlarını çözmek olduğunu söyledi.

İran’a bir parça kamyon gönderen Volvo, bankacılık sisteminin çalışamaz olduğunu ve ödeme alamadığını söyledi.

Volvo sözcüsü Fredrik Ivarsson, bu nedenlerle İran pazarından çekileceğini açıklayarak, “Bu yaptırımlar ve ABD’nin uyguladığı kısıtlamalar nedeniyle İran’daki bankacılık sistemi çalışmıyor. Paramızı alamıyoruz. Bu yüzden şimdilik İran’da çalışmıyoruz.” dedi. Yaptırımlardan önce Volvo, stratejik planında İran’ı Körfez bölgesi ve Kuzey Afrika’nın ana ihracat üssü haline getirmek istediğini duyurdu.

Volvo, İran’ın en büyük ikinci otomobil üreticisi olan SAIPA ile işbirliği içindeydi.

Saipa Diesel yetkilileri, Volvo Trucks’ın yaptırımlar nedeniyle ortaklık anlaşmasını feshettiğini doğruladı. Saipa Diesel, İsveç’ten gönderilen montaj setlerini kullanıyor ve Volvo’nun İran’daki ağır yük kamyonlarını bir araya getiriyor. İran ile ticari ilişkileri askıya alacak Avrupalı şirketler arasında Fransız enerji devi Total,Fransız otomobil üreticileri Peugeot ve Renault, Alman Siemens ve Daimler yer alıyor.

Avrupa Birliği, ticari işlemleri sürdürmek ve yaptırımların etkisini hafifletmek için İran ile bir ödeme sistemi geliştirmeye çalışıyor.

Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarifi teknik detaylar üzerinde çalışıyor. AB kendi şirketlerini korumak için yasal düzenlemeler yapmak zorunda olsa da, ABD’nin yaptırımları bankaların İranlı şirketlerle iş yapmasını engelliyor. Abd yaptırımları delinmiş sayılsa da bankaları kendi finansal sisteminden dışlayabilir.