Haziran 20, 2020

Avrupa ABD Uçak Sübvansiyonları Karşı Mücadelede Kendini Savunmak Gerekir

ile ppmol

AB’nin tarımdan sorumlu komisyon üyesi İrlandalı Phil Hogan, ABD’nin uçak sübvansiyonlarına son verme önerisinde bulunabilecek durumda olmadığını söyledi.

Atlantik’in her iki yakasındaki politika yapıcılar, Başkan Donald Trump yönetimini sivil uçaklardan peynir ve çantalara kadar birçok Avrupa ürününe milyarlarca dolar yeni tarife uygulamaya zorlayacak bir Dünya Ticaret Örgütü kararı çağrısında bulundular.

Phil Hogan Brüksel’deki Avrupa parlamentosu oturumunda milletvekillerine hitaben yaptığı konuşmada, ABD’nin gümrük vergisi uygulaması halinde Avrupa’nın nefsi müdafaa yapması ve perakende vergisine hedef olabilecek Amerikan ürünlerini tanıması gerektiğini söyledi.

Hogan en iyi dünyanın en büyük ticaret bloğu için yeni ticaret komiseri olarak bilinir.

Hogan, DTÖ’den, ormancılık yasasının yönlendirdiği ticari anlaşmazlık çözümlerinden kaçınmaya ve Amerika Birleşik Devletleri ile olumlu, dengeli, karşılıklı fayda sağlayan bir ortaklık için çalışacağına dair söz veren güncellemeler istedi. Ayrıca “tango için iki kişi olması gerektiğini” de söyledi.

Hogan, cumhurbaşkanı seçilen Cumhurbaşkanı Ursula von der Leyen’in başkanlığında yeni bir Avrupa Komisyonu ile karşılaştığı güçlüklerin altını çiziyor.

Von der Leyen’in yeni takımı; Mevcut Beyaz Saray’ın kurallara dayalı uluslararası sistemin bazı kısımlarını baltalamak niyetinde olduğu bir dönemde, ticaretten güvenliğe kadar dikenli sorunları ele almak üzere tasarlanmış çok taraflı ve küresel bir çerçevenin temelini atmaya ve güçlendirmeye çalışıyor.

Sorunun merkezinde, ABD ve AB’nin en büyük sivil uçak üreticileri olan Boeing ve Airbus’ın vergi indirimlerinden, DTÖ’nün daha önce yasakladığı devlet sübvansiyonlarından yararlandığı yönündeki iddialar yer alıyor.

ABD Ticaret Temsilcisinin Teklifi

Nisan ayında, ABD Ticaret Temsilcisi ofisi, tahkim kararının DTO’nun Uyuşmazlık Çözüm Kurulu olarak bilinen fiili yönetim kurulu tarafından 28 Ekim’den kısa bir süre önce resmen kabul edilmesisonrasında gümrük vergilerine karşılaşabilecek uzun bir AB ürünleri lİstesi önerdi.

Trump’ın ofisi, ABD’nin AB sübvansiyonları nedeniyle 11 milyar dolar zarara uğradığını öne sürdü ve Dünya Ticaret Örgütü’nden AB mallarına yaklaşık yüzde 100’e varan gümrük vergilerini onaylamasını istedi.

Avrupa bu tahmine itiraz etti ve sonuç olarak nihai miktarın DTÖ tarafından atanan hakemler tarafından belirlenmesine karar verildi. Bu potansiyel tarife hedefleri listesi ikiye bölündü ve yönetim seçenekleri sunmak için toplamda yaklaşık 25 milyar dolarlık ürün içeriyordu.

İlk yarı, İspanya, Almanya, Fransa ve İngiltere gibi dört AB üye ülkesinde üretilen uçak ve parçalara odaklanmıştır. İngiliz ve Alman hükümet temsilcileri DTÖ’nün kararından önce yanıt vermese de, İspanya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı konuyla ilgili yorum yapmadığını açıkladı. Fransa Maliye Bakanlığı ofisi, DTÖ’nün kararını yayınladığı ilginç bir gün olacağını açıkladı.

Listenin ikinci yarısında, meyve reçellerinden yoğurta, bıçaktan çantaya kadar AB’nin 28 üye ülkesinden herhangi birinden geniş bir ürün yelpazesi yer alıyor.

Airbus’a yönelik sübvansiyon şikayetinde tamamen yer almayan Danone, Nestle ve LVMH gibi Avrupa devleri, bu nedenle pahalı ticaret engelleriyle karşı karşıya kalabilirler.

“Farklı sektörler üzerinde büyük bir etkisi olacak. Olumlu olmayacak.” dedi.

Diyalog ve İşbirliği

Boeing’in pozitif vergi muamelesi ve DTÖ kurallarını ihlal etmesine yardımcı olan federal araştırma finansmanına dayanan son derece benzer bir DTÖ tahkim kararının, AB’nin birkaç ay içinde ABD’ye karşı kendi karşı tedbirlerini almasına olanak sağlaması bekleniyor.

Bu da AB liderlerinin, bağımsız ticaret uzmanlarının ve Avrupalı iş gruplarının uzlaşmacı bir uzlaşmanın sadece her iki taraf için değil, küresel ekonomik yavaşlama nedeniyle de tercih edilmeyeceğini savunmalarına yol açtı.

“Şu anda gümrük vergilerini yükseltmeye başlamanın kimsenin yararına olacağını sanmıyorum. ABD’nin şu anda saldırmasının tek nedeni AB’ye baskı yapmak ve belki de AB’den bir şeyler çıkarmaktır.” dedi.

Bazı ticaret uzmanları ve AB yetkilileri, DTÖ’nün Airbus hakkındaki kararından alınan tarifelerin Avrupalı müzakerecileri son aylarda büyük oranda durmuş durumdaki ikili ticaret müzakerelerine tarımı dahil etmeye zorlayabileceği görüşündeler.

Pek çok ları için, tarım ve gıda alanında model olabilecek olumlu bir gelişme, iki taraf arasında sığır eti konusunda Temmuz ayında imzalanan bir anlaşmaydı.

Hogan, “Bu, AB’nin diyalog ve işbirliği yoluyla bir süredir devam eden bir sorunu çözmeye istekli olduğunun açık bir örneğidir.” dedi.