Haziran 19, 2020

Eylül ayının ilk haftasında Borsa 35, Altın ve Dolar Değer Kaybetti

ile ppmol

Eylül’ün ilk işlem haftasını geçtik. Finansal enstrümanların getiri oranlarına baktığımızda, bu hafta borsaya yatırım yapanların kazandığını görüyoruz. Şanslarını altın ve dolar lehine kullananlar yaptılar.

Geçen hafta veri trafiği açısından yoğun bir dönemde önce büyüme, sonra enflasyon rakamları izledik. Her iki verinin de piyasa beklentisinden daha iyi olması dolar kurunun düşmesine ve borsanın yükselmesine neden oldu.

Altın fiyatları son 3 yılın en sert kaybını yaşarken, ABD ile Çin arasındaki ticaret anlaşmasına ilişkin iyimserlik oluştu.

Borsa İstanbul Cuma günü 98.987,48 puandan 29 puankayıp kapandı.

Enflasyon ve büyüme rakamlarının piyasa beklentisinin üzerinde gelmesiyle 101.000 puan test eden BIST 100 Endeksi, haftayı 98.987 puandan tamamladı. Beş günlük yükselişi yarıda kesildi ve düşüşle sona erdi, ancak bir önceki haftanın kapanışına kıyasla bunu yatırımcılarına verdi.

BIST 100 Endeksi’nde hisse senetleri arasında En çok yükselen hisse senedi Olan Çemaş Döküm R.11 oldu. Onu 3,75 ile Özderici GMYO ve 0,85 ile Adese Alışveriş Ticaret izledi. En fazla değer kaybeden hisseler 27 ile Anadolu Efes,98 ile Pegasus ve 99 ile Koza Altın oldu.

Dolar/TL haftalık bazda yüzde 01 düşüşle 5,7150 TL’ye geriledi.

Pazartesi günü açıklanan büyüme rakamlarına göre, Türkiye ekonomisi 2019’un ikinci çeyreğinde yıllık olarak açıklanacak. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan bilgilere göre, bu rakam bir önceki çeyreğe göre yüzde 2 arttı.

Enflasyon yılda 01 ile 15 ayın en düşük seviyesine geriledi. Bu gelişmenin ardından Türk Lirası değer kazanırken, dolar kuru 5,64 seviyelerine geriledi. Ancak haftasonuna doğru, ticaret anlaşmazlığı haberleri piyasalardaki iyimserliği artırarak dolarda bir miktar artışa yol açtı.

Döviz kuru haftayı 01 liradan 5,71 liradan tamamladı. Euro kuru 09 düşüşle 6,3190’dan kapandı. Bu değişikliklerle dövize yatırım yapanlar haftalık bazda kaybettiler.

24 ayar külçe altının gramı bu hafta 04’ten düşüşle 280 TL’ye düştü.

ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşları yatırımcıların güvenli liman olarak gördükleri altına yönelmelerine yol açtı, ons altının ons fiyatı ise 1.555 dolara yükseldi. Uzun süredir devam eden yüksek fiyatlara ek olarak, yatırımcılar riskli varlıklardan kaçarken, altın destekli döviz ticareti fonlarına (ETFs) ağır bir giriş olmuştur.

Küresel fonlara yapılan altın yatırımları Ağustos ayında 100 tonun üzerine yükselirken, 6 milyar dolarlık para akışı sağlandı. 2019’un başından bu yana ETF’lerde altın miktarı 2019’un başından bu yana ilk kez oldu. Çin Ticaret Bakanlığı Ekim ayı başlarında Washington’da ABD’li temsilcilerle bir araya geleceğini açıkladı.

Bu gelişme gümrük vergisi savaşında anlaşmaya varılabilmek yönündeki iyimserliği artırırken, yatırımcılar yine riskli varlıklara yöneldiler. Fiyatlar . Gram altının satış fiyatı haftalık bazda 04azalırken, Cumhuriyet altını 01 değer düştü.