Haziran 19, 2020

Adana’nın İhracat Şampiyonu Garip Kümes Hayvanları Konçertosu Istedi

ile ppmol

Ağustos ayında rekor seviyelere ulaşan döviz kurları ve yükselen faiz oranları, maliyet artışı ve yüksek enflasyonu da beraberinde getirdi. Yeni ekonomik program çerçevesinde alınan önlemler bir miktar düzelse de, birçok şirket girdikleri mali darboğazdan çıkmakta güçlük çekiyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın açıkladığı son rakama göre. Bu şirketlere eklenenlerden bir diğeri de markasıyla tanınan Adana merkezli Strange Poultry oldu.

Bölgenin ihracat şampiyonu Adana, Garip Kanatlı, Adana 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’ne başvurup konkordato talebinde bulundu.

40 yaşındaki tavuk şirketi Strange Poultry de ekonomik zorluklar nedeniyle konkordato başvurusunda bulundu. Adana merkezli şirket, artan faiz oranları ve yem hammaddesi nedeniyle artan finansman maliyetlerini stoklama gerekçesi olarak gösterdi. Mahkeme, 15 Ocak 2019 tarihi itibariyle şirkete 3 ay süre tanıttı.

Adana’da 6 bin metrekarelik bir alan üzerine inşa edilen Garip Kümes Hayvanları, yılda 100 bin ton tavuk eti işleme kapasitesine sahip. Ayrıca 20 bin metrekare kapalı alana sahip damızlık, 400 bin adet/hafta kapasiteli kuluçka makinesi, 200 bin ton yem üretim kapasitesi ve çok sayıda damızlık çiftlik, bölgenin en köklü ve ihracat şampiyonu şirketleri arasında yer alıyor.

Planlama Şefi Serkan Dönmez, ekonomik sıkıntılar nedeniyle konkordato talebinde bulundu.

İşlerini kaybetmek istemeyen işçi ve yetkililer, 3 milyon canlı tavuk olduğunu ve bu açığın ölmek üzere olduğunu söyledi. Şirketten yapılan açıklamada, 650 çalışan ve ailelerinin acı çektiği ve insanların burada ekmek yemesi için devlet desteğine ihtiyaçları olduğu belirtildi. Planlama Şefi Serkan Dönmez, akordeon taleplerinin kabul edildiğini, ancak gerekli desteği alamadıklarını söyledi. Hayvanları çamursuz bırakıp ölmeyi göze aldıklarını söyledi.

Şirket çalışanları da bankaların artan faiz oranları ve yem stokçuları hakkında şikayette bulunuyor.

Şef olarak görev yapan Yılmaz Börçün, yem stokçularının fiyatları neden yükselttiğini ve bankaların faiz oranlarını neden bu kadar yükselttiğini sorguladı. “40.000’den 120.000’e çıkan, devleti için kaynak yaratan ve bu bölgenin ihracat şampiyonu olmuş bir şirketten bahsediyoruz. Bu basit bir fabrika değil.” dedi. Yüzlerce işçi, işverenleriyle birlikte olduklarını söyleyerek işten ayrılmadı ve şirket önünde yaptıkları eylemlerle yetkililerden yardım istedi.