Haziran 19, 2020

72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan yılın en iyi…

ile ppmol

72. Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye kazanan yılın en iyi filmlerinden biri olan Parazit, 1 Kasım’da vizyona girdi.

Son Güney Kore sinemasının en önemli yönetmenlerinden biri olan Veli Cinayet, Ev Sahibi ve Anne gibi filmleriyle tanınan Bong Joon-ho,bu yıl yeni filmi Parazit ile sinemaseverlerin karşısına çıktı. Dünya prömiyerinde 72. Cannes Film Festivali’nde beğeni toplayan film, Altın Palmiye’ye verilen ödülü kazanan ilk Güney Kore filmi oldu.

Telluride, Toronto, Locarno ve New York gibi festivallerde de övgü alan Parazit, hem eleştirmenler hem de sinemaseverler tarafından karşılandı ve yılın en iyi filmleri arasında gösterildi. Hem Güney Kore hem de ABD’deki sinemaseverlerin büyük ilgisini çeken film, özellikle ABD’de gişede oldukça başarılı bir performans sergiledi ve özellikle ABD’de gördüğü ilgiyle bu yıl Oscar yarışında oldukça iddialı olacağını gösterdi. En İyi Uluslararası Film dalında (eskiden En İyi Yabancı Film) dalında ilk adaylığını kazanacağı kesin olan Parazit’in de En İyi Film ve En İyi Yönetmen kategorilerinde aday gösterildiği ve hatta bu kategorilerin favorileri arasında yer aldığı söyleniyor.

Parazit 1 Kasım’da vizyonda!

Bong Joon-ho, Parazit’te hayatları iç içe geçmiş iki ailenin hikayesi yle ülkesindeki sınıf farklılıklarına ışık tutuyor. Filmin başrollerinde Memories of Murder, The Host ve Snowpiercer gibi yönetmenlerle birlikte çalışan Song Kang-ho da yer aldı. Kang’ho’ya hemen hemen her filmde olduğu gibi Choi Woo-shik, Jang Hye-jin, Park So-dam, Lee Sun-kyun ve Jo Yeo-jeong eşlik ediyor.

Tüm dünyada ses çıkarabilen Parazit, 1 Kasım’da türkiye’de bir filmin dağıtımıyla vizyona girecek. Ödül sezonunda sık sık dinleyeceğimiz bu muhteşem filmi ekranda izleme şansını kaçırmayın!

Filmin özeti aşağıdaki gibidir:

Ki-Taek fakir, işsiz bir adam. Karısı, oğlu ve kızıyla birlikte Seul’ün arka bölgelerinden birinde böceklerin istila ettiği bir evde yaşıyor. Bir gün Ki-Taek oğlu Ki-Woo son derece zengin bir ailenin evinde özel bir eğitmen bulur ve yakında kendi ailesi ile Park ailesinin hayatının bir parçası olmaya başlar. Park ailesinin evine Bir İngilizce öğretmeni, resim öğretmeni ve hizmetçi olarak teker teker sızıyorlar ama sahtecilikte ne kadar becerikli olurlarsa olsunlar saklayabilecekleri bir şey var.