Haziran 18, 2020

Goldman Sachs 219 Hisse Başına Kazanç ile Beklentileri Aştı

ile ppmol

ABD’li yatırım bankası Goldman Sachs, hisse başına 5,81 dolar kazançla 2019’un ikinci çeyreğinde beklentilerin gerisinde kaldı. Beklenti hisse başına 4,93 $ bir kazanç oldu. Yılın ilk çeyreğinde kar bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 21 azaldı.

Goldman Sachs’ın geliri 9,46 milyar dolara yükselirken, Refinitiv’in beklentilere göre 8,83 milyar dolara ulaşması bekleniyordu.

FactSet’e göre; toplam yatırım bankacılığı gelirinin 1,77 milyar dolar olması beklenirken, banka 1,86 milyar dolar beklentilerin üzerinde bir gelir elde etti. Yatırım bankasının hisseleri açılış öncesinde yüzde 0,7 yükseldi. Yatırım bankası, analistlerin 1,80 milyar dolarlık gelir tahminine kıyasla 2,01 milyar dolar özkaynak geliri elde ettiğini bildirdi.

Goldman Sachs Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su David Solomon, “Yılın ilk yarısında elde edilen sonuçlardan daha geniş bir müşteri tabanına hizmet etmek için yeni işletmelere ve büyümeye yatırım yapmaya devam etmeye teşvik ediyoruz” dedi. Süleyman, müşteri franchise gücü göz önüne alındığında, büyüyen küresel ekonomiden yararlanmak için bir konumda olduğunu söyledi.

Bankanın FICC olarak bilinen sabit emtia ve döviz gelirleri, analistin 1,52 milyar dolarlık beklentilerinin altında 1,47 milyar dolarseviyesinde kaldı.

Goldman, Wall Street’in tahminlerinin altında kalan ları elde etmişti. Yöneticiler, şirketin ticaret ve yatırım bölümleri için zorlu piyasa koşullarına işaret etti. Ama hisse senetleri bu yılın başından bu yana yüzde 26 yükseldi, rakipleri JP Morgan Chase yüzde 17 ve Morgan Stanley yüzde 12 yükseldi.

Goldman Sachs, abd’nin en büyük altı bankasından biri, Wall Street operasyonlarına en bağımlı olan. Ancak, banka da tüketici finansmanı girdi marcus iş ile üç yıl önce oturur. Goldman’ın yüksek faizli tasarrufları, bireysel kredileri, yaklaşık 48 milyar dolarlık mevduatları toplandı ve bugüne kadar 5 milyar dolar kredi sağladı.

New York bankası Mart ayında Apple ile ilk kredi kartını girdiğini duyurdu, ancak analistler henüz bankanın avantajı işin sonunda ne olacağını anlamadı.

FED’in Haziran ayı sonunda yıllık stres testini geçmesinin ardından Goldman, hisse başına 85 sentten hisse başına yüzde 50’lik temettü payını yüzde 50 artırarak 1,25 dolara yükseltti. Bir yıl önce, 5 milyar dolardan 7 milyar dolarlık bir hisse alım programına da izin verdi. İkinci çeyrek raporu Süleyman’ın yönetimindeki üçüncü raporu temsil ediyor.

Bankanın, kredi sektörü üzerinde baskı kurabilecek sermaye piyasaları ortamı ve genel olarak beklenen faiz indirimi hakkında sorular sorması bekleniyor. Analistler ayrıca, bankanın devam eden 1MDB skandalının eski ortağı olan Malezyalı finansöre yardım etmeyi kabul ettiği güncellemeleri de arayacakve milyarlarca dolarlık yatırım fonunu yağmalayacak. 2018’in ilk yarısında banka en kötü performans gösteren banka oldu.