Haziran 15, 2020

Netflix, Martin Scorsese’nin merakla beklenen yeni filmi The Irishman’ı 1…

ile ppmol

Netflix, Martin Scorsese’nin merakla beklenen yeni filmi The Irishman’ı 1 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında dünyaca ünlü Belasco Theatre’da sahneleyecek. Film, 112 yaşındaki Belasco Tiyatrosu’nda gösterilecek ilk film olacak.

Usta yönetmenin merakla beklenen yeni filmi, yapım aşamasından ve film çekimi sürecinden bu yana filmin gündeminin merkezinde yer alıyor. Dünya prömiyeri 57. New York Film Festivali’nin açılış filmi olan İrlandalı, sinema dünyasının yıldızları ve yıldızları.

Oyuncu kadrosu ve yönetmeniyle dikkat çeken filmin bir diğer filmi de Netflix’te yayınlanacak. Bilindiği gibi Netflix, festivalleri ve sezonla ilgili süreçleri etkilemenin yanı sıra izleme alışkanlıklarını da değiştirmiştir. İki ya da üç yıl önce Cannes yönetimiyle birlikte Netflix, Alfonso Cuarón’un Roma filmini kendi platformunda yayınladı ve dünya çapında gösterime girdi. Filmi Oscar yarışına sokmayı da başaran Netflix, İrlandalı için de benzer bir strateji uygulamaya karar verdi.

Buna göre Netflix, filmi yaygın bir dağıtıma dönüştürmek için Abd’nin en büyük sinema zincirlerinden biri olan AMC Theatres ve Cineplex ile birlikte. Neflix, taraflar anlaşma beklerken filmi 1 Kasım’daABD’de yayınlamaya karar verdi. The Irishman sinemalarda gösterime girecekti kten 27 gün sonra, bu platformu kendi dijital platformunda yayınlamaya karar verdi. Ancak AMC Theatres ve Cineplex ile anlaşma sağlayamayan Netflix, filmi az sayıda sinemasalonunda göstermek zorunda kaldı.

Martin Scorsese: “İrlandalı’nın Tarihi Belasco Tiyatrosu’nda bu özel deneyimi yaratma fırsatı inanılmaz derecede heyecan verici.”

İrlandalı’yı çok sayıda sinema salonunda göstermeyi planlayan Netflix, farklı bir yola girdi. Netflix, 1 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında Broadway’deki dünyaca ünlü Belasco Tiyatrosu’nda The Irishman’ı sahneleyecek.

Büyük Broadway oyunlarının yer aldığı bu tiyatroda, Pazartesi ve akşam hariç İrlandalı haftanın her günü gösterilecek. Ayrıca cumartesi ve pazar günleri de gün boyunca ek oturumlarla izleyiciyle buluşacak. Netflix, normalde bir tiyatrosu olan Belasco’da filmi göstermek için gereken ekipmanı sağlayacak. Bu doğrultuda 112 yıllık geçmişiyle dikkat leri üzerine çeken Belasco Tiyatrosu’nda gösterime giren ilk film olacak.

Netflix, bu planla Oscar yarışında adını yükseltmesi beklenen filmin izleyicilerle ekranbaşına gelmesi için farklı bir yol deniyor. Martin Scorsese film için bu vizyon planı hakkındaki düşüncelerini şöyle dile getirdi: “Biz Ziegfeld ve Paris gibi tiyatrolar da dahil olmak üzere son yıllarda New York’ta birçok büyük tiyatro kaybettik. Tarihi Belasco Tiyatrosu’ndaki bu özel deneyimi yeniden yaratma fırsatı inanılmaz derecede heyecan verici.” Scorsese ayrıca netflix ekibine bu filmi izleyiciler için özel bir etkinlik haline getirmenin yaratıcı yollarını buldukları için teşekkür lerini iletti.

Öte yandan, Netflix’in ABD dışında ne tür bir vizyon stratejisi izleyeceği belirsizliğini koruyor. İrlandalı ile ilgili yeni gelişmeleri sitemizden takip edebilirsiniz.

Kaynak: