Haziran 13, 2020

Google Android için Ses Arama Kayıt Üzerinde Çalışıyor

ile ppmol

Akıllı telefonlar hayatımızın vazgeçilmez iletişim araçları haline gelmiştir. Gelişen teknoloji ile bu aygıtlar hem donanım hem de yazılım tarafında yeni özellikler kazanmaya devam ediyor. Yazılım devi Google, Android işletim sistemiyle milyonlarca akıllı telefon kullanıcısına ulaşıyor. Açık kaynak işletim sistemi sürekli Google ve diğer akıllı telefon üreticileri tarafından geliştirilen ve yeni bir arayüze sahiptir. Mobil cihaz kullanıcılarının en çok ihtiyaç duyduğu özelliklerden biri de kayıt ingenue’ dir.

Bu özellik, Play Store’da çok sayıda üçüncü taraf Android uygulamasıyla kullanılabilir. Ancak kullanıcılar uzun zamandır Google’ın doğrudan mobil işletim sisteminde yer almasını bekliyor. Şirketten gelen haberler, Android işletim sisteminin aramaları doğrudan kaydetme yeteneğine sahip olacağıdır.

Arama Kaydetme Özelliği Yolda

Google bir süre için Android işletim sistemi için arama kayıt özelliği üzerinde çalışıyor bilinmektedir. Son haberler teknoloji devinin bu özellik için geri sayıma başladığını gösteriyor. Şirket Hindistan’da bazı Nokia kullanıcıları için bu özelliği yayımladı söyleniyor. Yazılı dev, arama kaydının paylaştığı bir görselle nasıl kullanılabileceğini adım adım anlatıyor. Şirket bir süre sonra bu görüntüyü destek sayfasından kaldırdı.

Bu, çalışmanın sona yaklaşılacığı anlamına gelir. Arama tasarrufu deneyimini kullanmak için, kullanıcıların Android 9 ve sonraki sürümlerinin en düşük sürümlerine gereksinim ilerler. Ancak, aygıtlarda telefon uygulaması da geçerli sürümü olmalıdır. Ortaya çıkan görüntüde desteklenen aygıt, ülke veya bölge ifadeleri öne çıkar.

Google şu anda bu konuda ayrıntılı bilgi vermiyor. Bazı tahminlere göre, bu özellik tüm ülkelerde kullanılamayabilir. Aynı şekilde, hangi akıllı telefon modelleri aramaları kaydetmek için yeteneğine sahip olacak başka bir merak konusudur. Arama kaydı özelliğini kullanmak için ekranda görünecek bir kayıt düğmesine basmanız yeterlidir.

Diğer tarafa tebliğ edilecektir.

İlk kullanımda, uygulama kullanıcılara yerel kurallara uygunluk gerektiren bir bildirim gönderir. Arama kayıt işlemi sırasında, konuşmanın diğer tarafında bu özelliğin etkin olduğu bildirilir. Burada amaç, röportajın kötü niyetli olarak kullanılmasını önlemektir. Kayıt işlemi duraklatıldığında veya başlatıldığında, sesli mesajla karşı tarafa iletilir.

Son Aramalar bölümündeki kişinin adını tıklayarak kaydedilen aramaları dinleyebilirsiniz. Bu görüşmeler çeşitli yollarla da paylaşılabilir. Henüz Android’de bulunmayan bu araç, bir süredir Xiaomi kullanıcılarının kullanımına sunuldu. Çinli teknoloji devi MUI10 bu özelliği kullanıcılarına tanıttı. Google’ın çalışmalarını tamamlamasıyla birlikte, bu özelliği önümüzdeki günlerde tüm Android kullanıcılarına sunması bekleniyor.