Haziran 13, 2020

ABD Yaptırımları Öncesinde İran’dan Petrol Açıklaması 5 Kasım’da Yürürlüğe Girecek

ile ppmol

ABD Başkanı Donald Trump, 8 Mayıs’ta nükleer anlaşmadan çekildiğini duyurması üzerine 7 Ağustos’ta İran’ın ABD dolarına ulaşmasını, devlet tahvilleri satmasını, altın ve diğer değerli metallerle, çelik, alüminyum, kömür le ticaret etmesini ve yolcu uçağı veya parçaları ithal etmesini engelleyen bir yaptırım paketi yürürlüğe koydu.

ABD 5 Kasım’da İran’a karşı ikinci yaptırım paketini uygulayacak. İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri,ikinci yaptırım paketinin getirilmesiyle ülkenin günlük petrol ihracatının 1 milyon variers’e düşebileceğini, ancak buna rağmen yükselen fiyatlar nedeniyle petrol gelirlerinde azalma olmayacağını söyledi.

Tahran’da konuşan Isaac Cihangiri, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımları ve petrol ihracatı hakkında konuştu.

Cihangiri, son aylarda günde 2 milyon 500 bin varil petrol ihraç eden İran’ın, son gelişmelersonrasında binlerce varillik bir düşüş yaşamış olabileceğini ve ülkesinin petrol ihracatının 1 milyon varilin altına düşmesini beklemediğini söyledi. Cihangiri, petrol fiyatlarının çok arttığını, bu nedenle İran’ın ihracatı azalsa bile önceki yıllarda aynı gelir seviyesinin elde edileceğini söyledi.

Cihangiri, ABD’nin İran petrolünün neden olduğu açığın Suudi Arabistan ve diğer ülkelerin fiyatlarıyükselmesini engellemek için tedarik edilmesiyle telafi edeceği iddiasının propaganda olduğunu söyledi. şeklinde yorumladı.

Abd yaptırımlarının onları çok fazla etkilemeyeceğini ve şu anda 100 milyar dolarlık döviz rezervi olduğunu söyledi.

ABD, İran’a karşı ikinci yaptırım paketini 5 Kasım’da devreye salacak. İran Ulusal Petrol Şirketi, İran Petrol Ticaret Şirketi ve Ulusal Tanker Şirketi’ne uluslararası kısıtlamalar getirilecek. Ekonomibüyük oranda petrole dayalı olan İran’dan petrol ve ürün satışına yaptırım uygulanacak. Ülke olarak çok fazla etkilenmeyeceklerini söyleyen İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri de bunun 30 dolardan 80 doların üzerine çıktığını kaydetti.

Daha önce İran’ın Güney Pars bölgesinde İran hükümetiyle 4 milyar 200 milyon avroluk bir yatırım anlaşması imzalayan Total, Avrupalı otomobil üreticileri Peugeot, Renault ve Citroen, Alman Siemens, Rusya’nın demir ve çelik üreticileri MMK ve Dünyanın en büyük üçüncü konteyner operatörü CMA CGM şirketi Severstal, ABD’li uçak üreticisi Boeing ve Airbus, yaptırımlar nedeniyle bu ülkedeki faaliyetlerini sonlandırdı ve anlaşmaları iptal etti.