Haziran 11, 2020

Todd Phillips, Michael Moore’s podcast bir konuk,nasıl Joker ve onun…

ile ppmol

Todd Phillips, Michael Moore’s podcast bir konuk,nasıl Joker ve onun gibi DC filmler yapma fikri ortaya çıktı anlattı.

Kariyerini Old School, The Hangover, Due Date – 2016 yapımı Hitters – War Dogs filmi gibi komedi filmleriyle şekillendiren Todd Phillips,dramatik filmlerde etkileyici işler yapabileceğini gösterdi. Aslına bakarsan, böyle oldu ve Phillips bu yıl Joker’in en dikkat çekici filmlerinden birini imzaladı. Joaquin Phoenix’in unutulmaz performansından güç alan Joker, film yapımcılarına etkileyici bir karakter eleştirisi vererek Todd Phillips’e ilk Altın Küre adaylığını kazandırdı. Phillips’in joker ile ilk Oscar adaylığını da yönetmenlik kategorisinde alması bekleniyor.

Tüm zamanların en kazançlı filmlerinden birinin bu başarısından sonra devam filminin çekilip çekilmeyeceği merak edilirken, ortaya çıkan bilgiler Phillips’in warner Bros.’a sadece joker filmi değil, aynı zamanda farklı DC filmlerini de sunduğunu gösterdi. Bu söylentileri doğrulayan Phillips, benzer filmlerin iki farklı DC karakteri için yapılmasını istediğini, ancak stüdyonun bu fikri hoş karşılamadığını söyledi.

Başarılı belgesel yapımcısı Michael Moore’un Michael Moore ile birlikte yayınladığı Rumble adlı podcast’e konuk olan Phillips, Joker filminin daha önce yazdığı bir makalede Joker’in övgüye değer sözleriyle konuşan Moore ile yaptığı bir röportajda nasıl göründüğünü anlattı.

Todd Phillips, Warner Bros.’a evlenme teklif ediyor. DC Siyah Sinematik Evren Kurmak

2016’da. Todd Phillips’in Savaş Köpekleri dünya prömiyeri. Gala sırasında seyircilerle oturma odasında oturma odasına oturmaya tahammül edemeyen Phillips, salonun dışında dolaşıp sigara içiyor. Phillips, Savaş Köpekleri’nin büyük bir etkisi olmayacağının farkında çünkü mevcut kültüre uymuyor. O anda başını kaldırır ve önünde bir süper kahraman filmi reklam panosugörür. (Phillips hangi film olduğunu belirtmez, ama prömiyeri tarihi göz önüne alındığında, bu Suicide Squad olduğu tahmin edilmektedir). Savaş Köpekleri Hollywood’da kültüruymuyor, endüstri nereye gidiyor çünkü Hollywood süper kahraman filmlerinin hakim olduğu bir endüstri olma yolunda ilerliyor. Yani en akıllıca şey bir süper kahraman filmi yapmaktır. Ama çok önemli bir sorun var, Phillips süper kahraman filmlerinden nefret eder ve bu tür filmlerin çocukça olduğunu düşünür. Phillips bu düşüncelerle boğuştukça ve sinemanın önünde anlaşma yapmaya devam ederken, aklında anti-kahraman filmleri ve mevcut karakterler var, ve bir şekilde sistemde yer almak ve istediği filmleri yapmak hakkında fikirleri var. İşte o zaman Warner Bros. menajeri Greg Silverman Phillips’i arıyor. Okullar açılmadan önce çocuklarıyla vakit geçirmek istediği için üzgün olduğunu ve Savaş Köpekleri’nin galasına katılayabildiğini söylüyor. Bu fırsattan yararlanan Phillips, Joker filmi fikrini Silverman ile paylaşır. Silverman belli ki bu fikri seviyor. Çünkü birkaç dakika içinde diğer Warner Bros. yöneticileri Phillips’e mesaj atmaya başladılar. Bu fikir için çok heyecanlı olduklarını ve projeyi göz önünde bulundurmayı dört gözle beklediklerini söylüyorlar.

Phillips, daha önce de belirttiği gibi, sadece Warner Bros. bir Joker teklif etmez. Ayrıca farklı karakterler üzerinde durulacak benzer tonlarda filmler önerir. Hatta bu filmleri yapmak istediği yönetmenleri stüdyoya bile bildirir. Phillips onu DC Black evreni olarak gördüğünü söylüyor.

DC Black aslında çizgi roman okuyucuları aşina bir isimdir. Çünkü DC Comics, daha karanlık hikayelerin anlatıldığı DC black etiketiyle yetişkinlere hitap eden çizgi romanları kaldırıyor. Batman, Superman ve Wonder Woman gibi karakterlerin orijinal çizgi roman serisi devam ederken, bu karakterlerle farklı, karanlık hikayeler anlatabilir.

“Marvel olmaya çalışmak yerine, Marvel’ın Yapamayacağı Bir Şey Yap.”

Phillips DC Sinematik Evren eşlik edecek film tarafında bir DC Siyah evren oluşturmak istiyor. Sıkı kostümlerin giyildiği her zamanki süper kahraman filmlerinden ziyade karakter eleştirilerine yakın kalacak filmlerden oluşan sinematik bir evren.

“Marvel olmaya çalışmak yerine, Marvel’ın yapamayacağı bir şey yap. 18 yaş sınırı alan filmler, en temel şeylere odaklanır. Disney bu filmleri yapamaz. Onları taklit etmek yerine, bu tarafa doğru gidin. Ayrıca, bunu yaparken, normal DC filmleri yapmaya devam edebilirsiniz.”

Warner Bros. ayrıca DC Black evreninin fikrine de bakıyor. Ama o zaman stüdyoya yapılan değişiklik bu fikrin uygulanmasını engelledi. Warner Bros.’daki rejim değişikliğinden sonra DC filmlerinden sorumlu hale gelen yeni yönetim, Joker benzeri filmlere hayır demiyor. Ama bu filmler için ikinci bir evrenin inşa edilmesine gerek olmadığını düşünüyor. Böyle filmler yapmak, ikinci bir evren yaratmak, işleri daha karmaşık hale getirmek istiyorlarsa ateş edebileceklerini sanıyorlar.

Todd Phillips’in temelleri attığı DC Black evreni fikri kulağa hoş gelse de Warner Bros.’un Joker gibi filmleri sinematik bir evrene bağlamak istememesi anlaşılabilir bir şey. Çünkü stüdyo DC Sinematik Evren’i inşa etmek için yaptığı filmlerle istediği başarıyı elde edemedi; Aquaman, Shazam! Joker gibi o da bu evrendeki hikaye akışı üzerinde doğrudan etkisi olmayan filmlerle çok daha iyi sonuçlar elde etti.

Kaynak: