Haziran 11, 2020

Tenet’in ertelenmesi halinde 17 Temmuz çıkış tarihi 14 Ağustos’ta ertelenirken,…

ile ppmol

Tenet’in ertelenmesi halinde 17 Temmuz çıkış tarihi 14 Ağustos’ta ertelenirken, warner Bros. filmi Wonder Woman aralık 1984’e ertelenecek.

Coronavirus salgınının yavaş yavaş kontrol altına alınırken, özellikle Avrupa ülkelerinde, normale dönüş için eylem planları da hazırlanıyor. Bu eylem planları sinema salonları birçok ülkede önümüzdeki birkaç ay içinde yeniden açılabileceğini göstermiştir. Nitekim Temmuz ayı başında Türkiye’de sinemaların yeniden açılması.

Sinemasalonlarının yeniden açılması, bu yeni çağda vizyon takviminin nasıl şekillendirilenolduğu sorusunu gündeme getiriyor. Bildiğiniz gibi, bu yıl piyasaya sürülmesi beklenen birçok film ya sonraki aylara ertelendi ya da doğrudan VOD veya dijital platformlarda piyasaya sürüldü. Tüm bu süreçte, Tenet olan vizyon tarihi yaz aylarında değişmedi sadece önemli üretim oldu. Christopher Nolan’ınmerakla beklenen yeni filminin çıkış tarihi hala 17 Temmuz’da. Ve Nolan’ın ısrarı üzerine Warner Bros. Bm’nin bu tarihi değiştirmeyeceğini söyledi. Stüdyonun nasıl karar vereceği merak konusu olmaya devam ediyor. Ancak stüdyoya yakın kaynaklara göre Warner Bros. tenet’i dünyanın dört bir yanındaki sinemaların yüzde 80’i açılana kadar yayınlamayı planlamıyor. Tenet, özellikle Los Angeles ve New York, salgın hala çok ciddi ve salonları yakın zamanda açmak zor görünüyor ertelenmiş olması muhtemel görünüyor.

Wonder Woman 1984, Aralık’a Ertelenebilir

Deadline’a göre, Tenet’in ertelenmesi vizyon takviminde yeni bir hareket yaratabilir. Nolan, Tenet’in sinemaları yeniden canlandırmak için patlak vermesinden bu yana gösterime giren ilk büyük filmlerden biri olmasını istiyor. Bu yüzden Warner Bros. filmi erteledi ama uzun süreli bir erteleme olmayacak. Son bilgilere göre, Tenet’in ertelenmesi halinde ABD’deki sinema operatörleri 14 Ağustos’a kadar götürülecek.

Bu tarih daha önce başka bir Warner Bros. yapımı olan Wonder Woman 1984’e ayrılmıştır. Yani Tenet ertelenirse Wonder Woman 1984 ertelenecek. Kasım 2019’da gösterime girmesi planlanan Wonder Woman 1984, 14 Ağustos 2020’de gişedeki ilk filmin başarısından cesaret alan Warner Bros.’un filmi gişede daha iddialı olacağı yaz aylarına götürmek istemesiyle 14 Ağustos 2020’ye götürüldü. Eğer Tenet ertelenirse, yeni Wonder Woman filmi ikinci kez ertelenecek.

Peki Wonder Woman 1984 için yeni çıkış tarihi ne olacak? Tenet gibi Wonder Woman 1984 yılında uzun bir süre ertelenmeyecek ve Ağustos yerine Aralık ayında sinemaseverlerle buluşacak.

Tenet ve Wonder Woman 1984’ün vizyon tarihlerinin diğer stüdyoların vizyon programlarını etkilemesi bekleniyor, bu da, ilkenin ertelenmesine bağlı olarak, sadece yeni Wonder Woman filminin değil, ağustos ve aralık aylarında ki diğer filmlerin gösterim tarihinin de değişebileceğini gösteriyor.