Haziran 11, 2020

Huawei’nin ABD Yaptırımı İspanya’dan sonra

ile ppmol

Çinli teknoloji şirketi Huawei, son zamanlarda geliştirdiği ürün ve hizmetlerden çok, buna karşı yaptırımlar geliştiriyor. Bir süredir şirket, ABD yönetiminin aldığı karar doğrultusunda teknoloji devleri tarafından kara listeye alındı. Google, Microsoft, Qualcomm ve birçok şirket Huawei ile ilişkileri daraltmak zorunda kaldı.

ABD yönetimi Huawei’yi her fırsatta Çin hükümeti lehine casusluk faaliyetleri yürütmekle suçluyor. Huawei bu iddiaları reddediyor ve ABD’nin bu suçlamalara dair somut kanıt sunmadığını söylüyor. Çinli şirket yaptırımlara rağmen akıllı telefon satışlarını artırmaya devam ediyor. Mate 30 Google hizmetleri olmamasına rağmen, telefon Çin pazarında hemen hemen hiç satıyor.

Son olarak, Huawei CEO’su Ren Zhengfei, google dünyanın bir numaralı akıllı telefon üreticisi bu açıklama ile şirketin patronu gerekmez bir kez daha güvenlerini ortaya koydu. Bu gelişmelerin ardından şirkete yaptırım haberi İspanya’dan geldi. Savunma Bakanlığı, huawei imzalı cihazların resmi işlemlerde kullanımını engellemeye karar verdi.

İspanya’dan Huawei’ye Kötü Haber

Çinli teknoloji devi, ABD yaptırımları sonrasında Avustralya ve Yeni Zelanda’da bir dizi yaptırımla karşı karşıya kaldı. Yeni yaptırımların geliştirilmesi bir Avrupa ülkesinden geldi. İspanya’da Savunma Bakanlığı, Çinli teknoloji devinin hassas verilere erişimi gerekçe göstererek cihazların resmi kaynak işlerinde kullanılmasını yasakladığını duyurdu. Bakanlık personelinin tüm kişisel verilerinin Huawei cihazları tarafından engellendiğini duyurdu.

Yasak bakanlık içinde ve resmi işlerle sınırlı. Çalışanların ve vatandaşların Huawei cihazlarını kişisel olarak kullanmalarına yönelik herhangi bir yaptırım yapılmadı. Bu karardan sonra Huawei adına bir açıklama yapan bir yetkili, 30 yıldır 170’ten fazla ülkeye büyük yatırımlar yaptıklarını ve güvenliğin kendileri için en önemli konulardan biri olduğunu söyledi. Şirketin bugüne kadar herhangi bir siber saldırı veya güvenlik ihlaliyle karşılaşmadığını belirten yetkili, alınan yaptırım kararlarına anlam veremediklerini de sözlerine ekledi.

İspanya’da çekilen bu sayının Huawei cephesinde büyük yankı olması beklenmiyor. Teknoloji devi uzun zamandır ABD yaptırımlarının etkisi altında olmasına karşın, akıllı telefon pazarındaki payını artırıyor. Huawei teknolojik kısıtlamalar ile sürekli gündemde, ama yine de Samsung sonra piyasada en çok akıllı telefon satan şirkettir. Öte yandan, dünya çapında 5G altyapısına büyük yatırım yapan şirketlerden biridir.